
Ģeneralizēta trauksme
Uzzini, kas ir ģeneralizēta trauksme, kādi ir tās simptomi un kā tā izpaužas.
Veidojis: Mg. psych. Matīss Kozlovskis
Ģeneralizētas trauksmes gadījumā cilvēki izjūt trauksmi, nemieru, dažkārt pat panikas lēkmes, bez pamatota iemesla. Šim nemieram bieži seko arī fiziski simptomi – sirdsklauves, aukstas svīstošas plaukstas un pēdas, slikta dūša, nogurums, muskuļu sāpes, sausums mutē, karstuma viļņi, svīšana, reibonis, nepieciešamība iet uz tualeti, un citi simptomi.
Cilvēki ar ģeneralizēto trauksmi bieži griežas pie ģimenes ārsta ar sūdzībām par fizisko veselību, taču veicot izmeklējumus nav iespējams atrast objektīvu medicīnisku izskaidrojumu – cilvēks ir fiziski vesels. Latvijā, vēsturiski, ģeneralizēto trauksmi sauc par veģetatīvo distoniju.
Ģeneralizētas trauksmes simptomi:
- Pārmērīgs satraukums un trauksme ir klātesoša vismaz 6 mēnešus lielāko daļu laika.
- Satraukumu ir grūti kontrolēt.
- Vismaz 3 no tālāk norādītajiem simptomiem ir klātesoši pēdējos 6 mēnešus vai ilgāk:
- Nemiers, uzvilktums, vai nespēja atslābināties;
- Ātri jūties noguris, pārguris;
- Grūtības koncentrēties vai prāts liekas tukšs;
- Aizkaitinātība;
- Paaugstināts saspringums muskuļos;
- Miega traucējumi (grūtības aizmigt vai palikt aizmigušam, neatspirdzinošs miegs).
Lai diagnosticētu ģeneralizēto trauksmi, satraukumam, trauksmei, vai fiziskajiem simptomiem ir jārada ievērojams distress, vai traucējumi dažādās nozīmīgās dzīves jomās – sociālajā sfērā, skolā, vai darbā.
Šie simptomi nevar būt saistīti ar vielu lietošanas sekām (medikamenti, alkohols, vai narkotikas), vai citu medicīnisku diagnozi, kā vairogdziedzera traucējumiem.
Kā arī, ģeneralizētus trauksmes traucējumus nevar diagnosticēt, ja simptomus labāk izskaidro citi psihiatriski traucējumi. [1]
Trauksme nemiers
Ģeneralizētas trauksmes visizplatītākā pazīme ir trauksme un nemiers. Cilvēks nespēj pārstāt uztraukties un kontrolēt domas. Šādā stāvoklī cilvēks uztraucas par nelielām, iepriekš maznozīmīgām lietām, jo tās rada augstu trauksmi, kas ir nesamērīga reālajam apdraudējumam.
Cilvēks var sākt neatlaidīgi domāt un satraukties par visām iespējamajām sliktajām lietām, kas varētu notikt ar viņu. Viņš var izdomāt un sagatavot plānu sliktākajiem scenārijiem, pavadot stundas, nespējot pārstāt domāt, uztraukties par kādu konkrētu tematu. Bieži šīs domas ir iracionālas un pats cilvēks labi apzinās, ka tās nav samērīgas, taču ir grūti pārstāt raizēties un palaist domas vaļā.
Piemēram, cilvēks var sākt uztraukties, ka viņa romantiskās attiecības varētu nākotnē izjukt. Viņam var būt sajūta, ka viņu atraidīs, vai partnerim pazudīs jūtas. Lai arī partneris var dot apstiprinājumu, ka viss būs kārtībā, cilvēks ar ģeneralizēto trauksmi var palikt modrs attiecībā uz signāliem, kas varētu liecināt par pamešanu, attiecību izjukšanu.
Būtībā ģeneralizēta trauksme ir stāvoklis, kas neļauj cilvēkam iegūt mieru, 100% pārliecību, ka viss būs kārtībā. Tā bieži rada grūtības paciest nenoteiktību, tāpēc daudzi cilvēki cenšas plānot vai kontrolēt situācijas, kas bieži noved pie sliktākā scenarīja.
Atsauces
American Psychiatric Association (APA). Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders. 5th ed, text revision. Washington, D.C.; 2022.