fobijas

Fobijas

Uzzini, kas ir fobijas un kā tās atšķiras no bailēm. Uzzini par dažādiem fobiju veidiem un 10 izplatītākajām fobijām pasaulē.

Veidojis: Mg. psych. Matīss Kozlovskis

     Fobiju gadījumā cilvēki izjūt trauksmi, nemieru vien domājot par iespējamu nonākšanu kontaktā ar fobiju izraisošo objektu vai situāciju. Nonākot tiešā kontaktā, izjustās bailes ir tik spēcīgas, ka tās izraisa paniku, panikas lēkmes.

      Kamēr daļa fobiju rodas pēc traumatiskiem notikumiem, vai ir daļa no jau esošiem trauksmes traucējumiem, lielākā daļa fobiju rodas dzīves gaitā bez acīmredzama iemesla, iespējams, atspoguļojot ģenētisku noslieci.

Kad bailes kļūst par fobiju?

     Daudzi no mums piedzīvo spēcīgas bailes noteiktās dzīves situācijās, taču tas nenozīmē, ka mēs ciešam no fobijas. Bailes kļūst par fobiju ja:

  • tās nav samērīgas attiecībā pret reāli draudošajām briesmā
  • tās atkārtojas regulāri un tu nespēj tās pārvarēt ilgāk nekā 6 mēnešus
  • tās būtiski traucē tavai ikdienas dzīvei

     Fobiju gadījumā cilvēks apzinas, ka viņa bailes ir ārpus proporcionālas reālajiem draudiem, taču viņš nespēj tās kontrolēt. Bailes paralizē gan fiziski, gan emocionāli, un izjustais distress liek izvairīties no fobiju izraisošās situācijas vai objekta.

Fobiju veidi

Amerikas Psihiatru asociācija (APA) identificē trīs dažādas fobiju kategorijas:

  1. Sociālā fobija: zināma arī kā sociālā trauksme, šo fobiju raksturo bailes no sociālām situācijām, kurās persona var tikt nosodīta, pazemota, vai izgāzties.
  2. Agorafobija: spēcīgas bailes no vietām, vai situācijām, kas izraisa trauksmi un paniku, kad cilvēks jūtas iesprostots, bezpalīdzīgs vai apmulsis (tirdzniecības centri, sabiedriskais transports, dzīvesvietas pamešana).
  3. Specifiskās fobijas: bailes no noteikta objekta vai situācijas, kas izraisa pārmērīgas un nepārvaramas bailes, kā dēļ cilvēks izvairās no situācijas, objekta, vai izjūt augstu distresu – trauksmi, panikas lēkmes. [1]

Specifiskās fobijas

     Par specifisku fobiju fokusu var kļūt gandrīz jebkurš objekts, atrašanās vieta, vai darbība, lai arī dažas no tām, ir biežāk izplatītas nekā citas. Izplatītākās fobiju kategorijas:

  • Situatīvas: biežāk slēgtās telpās, piemēram, lidmašīnas un lifti

  • Dabiskā vide: augstumi, ūdens, vētras, utt.

  • Dzīvnieki: čūskas, zirnekļi, suņi, jebkurš dzīvnieks var būt fobijas objekts

  • Medicīniskās procedūras: asinis, adatas, potes nelaimes gadījumi, noģībšana

  • Citas: ietver bailes no aizrīšanās, vemšanas, saslimšanas, uc.

izplatītākās fobijas

10 izplatītākās fobijas

  1. Akrofobija – bailes no augstuma. Akrofobijas gadījumā cilvēks piedzīvo spēcīgas bailes vietās, kas ir saistītas ar augstumu. Piemēram, atrašanās daudzstāvu ēkā, kāpņu izmantošana, vai ejot pāri tiltam.
  2. Klaustrofobija – bailes no slēgtām telpām. Klaustrofobiju izraisa noslēgtas, šauras telpas – pagrabi, lifti, vai atrašanās telpās, kurās atrodas ļoti daudz cilvēki – sabiedriskajā transportā, koncertā, ballītē, vai pat uz ielas.
  3. Niktofobija – bailes no tumsas. Niktofobijas gadījumā bailes no tumsas ir vecumposmam neatbilstošas, izņēmums ir mazi bērni. Cilvēki ar niktofobiju nejūtas ērti uzturēties tumšās vietās, vai telpās. Viņi atsakās iziet ārpus mājas vakarā, kad satumst, vai, piemēram, ejot gulēt ir nepieciešamība pēc naktslampas.
  4. Ofidiofobija – bailes no čūskām. Cilvēki, kuri ciešs no ofidiofobijas, baidās ne tikai pieskarties čūskām, bet arī izjūt paniskas bailes redzot čūsku attēlus, vai pat runājot par tām.
  5. Arahnofobija – bailes no zirnekļiem. Cilvēki izjūt trauksmi, paniku redzot vai domājot par zirnekļiem, zirnekļu tīkliem. Var izvairīties no vietām, kur ir pazīmes, ka tuvumā varētu būt zirnekļi.
  6. Tripanofobija – bailes no injekcijas vai medicīniskām adatām. Cilvēkiem ieraugot adatas vai ejot uz medicīniskām procedūrām, var būt spēcīgas fizioloģiskas reakcijas –  ļoti zems asinsspiediens, nākt ģībonis. Dažos gadījumos cilvēki var izvairīties no jebkādas medicīniskās palīdzības.
  7. Astrafobija – bailes no pērkona un zibens. Raksturīgas maziem bērniem, taču pieaugušo vecumā cilvēki var izjust spēcīgu trauksmi, bailes gatavojoties pērkona negaisam. Vētras laikā, viņi var būt pārņemti ar laika ziņu skatīšanos, vai piedzīvot panikas lēkmes.
  8. Nosofobija – bailes saslimt ar kādu specifisku slimību. Nosofobija ir līdzīga hipohondrijai – cilvēks pētot informāciju par slimību internetā var sākt uzskatīt un just, ka viņam ir šīs slimības simptomi. Cilvēks var kļūt par biežu ārsta kabineta apmeklētāju, vai pretēji, izvairīties no ārstiem, baidoties dzirdēt sliktas ziņas.
  9. Misofobija – bailes no mikrobiem un baktērijām. Dažkārt arī dēvē par germofobiju, jo tā liek izvairīties no cilvēkiem, vietām, vai priekšmetiem, kas varētu būt inficēti ar mikrobiem. Cilvēki ar misofobiju var būt apsēsti ar tīrību, pārmērīgu tīrīšanas līdzekļu lietošanu, vai pārmērīgu roku mazgāšana.
  10. Triskaidekafobija – bailes no skaitļa 13. Skaitlis 13 rietumu kultūrās tiek asociēts ar neveiksmi, briesmām. Piemēram, 13. datums, ja tas iekrīt piektdienā, cilvēkiem ar triskaidekafobija var izraisīt trauksmi, jo viņi var baidīties, ka notiks kaut kas slikts, saistīts ar drošību, veselību, kā rezultāta cilvēki piedzīvot panikas lēkmes, sudzēties par vispārēju fizisko veselības pasliktināšanos.
Dalies ar rakstu sociālajos tīklos:
Scroll to Top